Tā arī var būt
Iveta Gabaliņa
No visiem putniem vismīklainākā man šķiet dzeguze. Ikreiz, kad dzirdu to kūkojam, es automātiski sāku skaitīt līdzi. Neko nevaru sev padarīt, muļķīgs bērnu dienu ieradums. Taču ne jau kūkošana mani tik ļoti interesē un vienlaikus mulsina, bet gan dzeguzes izdzīvošanas stratēģija — iedēt savu olu svešā ligzdā un vienlaikus nolemt jau tur esošos mazuļus (pareizāk sakot, olas) drošai bojāejai. Tikpat mīklains man šķiet arī apstāklis, ka nu jau jaunizceptie dzeguzes mazuļa vecāki turpina rūpēties par šo ēdelīgo, lielo bērnu ar tādu gādību, it kā tas būtu viņu bērns. Daba nav muļķe tāpat kā šie mazie putniņi. Stiprākais šoreiz izdzīvo, bet vājākie vienkārši seko iedzimtajam instinktam.
Bet kā ir ar mums? Mēs sekojam ģimenes, kopienas, dažādu etnisko, politisko, reliģisko un arī ekonomisko faktoru radīto konstrukciju ietekmei, nepārtraukti meklējot savējo, pazīstamo starp citādo, svešo, neizprotamo.
Mūsu cilvēciskajā dabā būtu šo dzeguzēnu ja ne gluži sodīt par mūsu bērnu nogalināšanu, tad vismaz nodot atbildīgo instanču gādībā. Savā ziņā šāds pieņemšanas projekts ir pretrunā ar mūsu dabu, jo intuitīvi mēs tiecamies atvairīt svešādo, citādo, nesaprotamo. Un tieši tāpēc grūtībās nonākuša bērna uzņemšanu ģimenē esmu vienmēr uzskatījusi par tādu kā brīnumu. Kā kultūras, cilvēcības, empātijas un, protams, arī mīlestības uzvaru pār dabas ieprogrammēto instinktu. No fotogrāfijām mūsos raugās ģimene. Tēvs, māte un pieci bērni. Trīs no tiem ir attēlos redzamo vecāku bioloģiskie bērni, divi — pieņemtie. Kad tapa šīs fotogrāfijas, es nezināju, kuri bērni bija pieņemti. Mani pārņēma kauns un vienlaikus ziņķārība. Vēlme salīdzināt, meklēt līdzību ķermeņa uzbūvē, acu vai matu krāsā. Netieši nodalīt savējo no svešā. Negribot es iekritu pašas veidotu stereotipu varā.
Un, lūk, arī jautājums — kā lai padara sabiedrību līdzjūtīgāku, tolerantāku, saprotošāku un pieņemošāku, ja galu galā es pati esmu pakļauta visbanālākajiem priekšstatiem? Priekšstatiem, kas lielākoties ir maldīgi, tāpat kā mans pirmais minējums par bērniem. Jo es kļūdījos. Mans minējums par bērniem izrādījās maldīgs.
Projekts tapis ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu.